Živě.cz o počítačích a internetu

Tipy a triky v Delphi, díl 79. - Automatická deklarace; GUID; Převod zdrojového kódu na VELKÁ/malá písmena; Více instancí komponenty; Výběr formuláře pokrytého komponentami

Jan Šindelář - 26.2.2003
Většina knížek či jiných zdrojů o Delphi se obvykle zabývá přímo programováním jako takovým a samotná práce s IDE, tedy pracovním prostředí Delphi, zůstává poněkud stranou. Předpokládá se, že programátor je osoba v ovládání počítačů velmi pokročilá, že většina věcí je zjevných a intuitivních a není tedy potřeba příliš se o práci v IDE rozepisovat. Programátor se tak naučí několik základních postupů, zapamatuje si pár klávesových zkratek (které ale už většinou stejně zná z jiných aplikací) a tím to končí. Pojďme si však dnes ukázat několik drobných triků, s jejichž pomocí se může vaše práce v Delphi urychlit. Některé možná znáte, ale věřím, že alespoň začínajícím uživatelům mohou pomoci.

Předem se omlouvám, pokud vám některé funkce nebudou fungovat, protože hodně záleží na verzi Delphi, kterou používáte a snad pochopíte, že není v mých silách vše otestovat ve všech možných verzích (které pochopitelně nemám k dispozici). Obecně by mělo platit, že uvedené postupy jsou platné od Delphi 4 a čím vyšší varianta (Professional, Enterprise), tím lépe.

Automatická deklarace

Přidáte-li do části interface další proceduru či funkci (řeč je teď o vašich vlastních procedurách, ne o přidání komponenty na formulář), musíte pak v implementační části sami ručně napsat hlavičku této procedury s deklarací parametrů (u komponent to provedou Delphi automaticky poklepáním na příslušnou událost v Object Inspectoru). Tuto činnost můžete však provést automaticky stisknutím klávesové zkratky CTRL+SHIFT+C. Delphi zjistí, které proceduře (či procedurám) chybí implementační část a automaticky vygenerují hlavičku procedury i s připravenými begin a end.

GUID

Pokud občas potřebujete generovat řetězec GUID (Global Unique Identifier), můžete je rychle vkládat přímo do zdrojového kódu klávesovou zkratkou CTRL+SHIFT+G. Delphi vám automaticky vygenerují řetězec, který může vypadat například takto: [`{BF3FA3E4-4725-11D7-B7AF-FE6CEFD25D06}`].

Převod zdrojového kódu na VELKÁ/malá písmena

Označíte-li si nějakou část zdrojového kódu, můžete jej velmi snadno převést na velká či malá písmena. Pro převod na velká písmena můžete použít zkratku CTRL+K O a pro malá písmena zase CTRL+K N. Pro ty, kteří nejsou zvyklí na tento typ klávesových zkratek, vysvětlím. Nejprve stisknete klasicky CTRL+K, poté klávesy pustíte a stisknete ještě samostatně N (resp. O).

Více instancí komponenty

Jak rychle dostat na formulář více instancí stejné komponenty? Zkušení jistě vědí, začátečníkům poradím. Stačí stisknout klávesu SHIFT a poté kliknout na paletě komponent na vybranou komponentu. Kolem ikonky se udělá malý modrý rámeček. Nyní můžete SHIFT klidně pustit a "naklikat" si na formulář tolik instancí, kolik budete chtít. Zpět z tohoto "multimódu" se dostanete kliknutím na ikonku šipky na začátku příslušné záložky s komponentami.

Výběr formuláře pokrytého komponentami

Jistě tu situaci dobře znáte. Celý formulář již máte pokryt dalšími vizuálními komponentami, takže už na formuláři není žádné místo na které by se dalo kliknout, abychom formulář aktivovali a mohli měnit jeho vlastnosti. Kliknutí na titulkový pruh pochopitelně nepomůže a nezbývá než formulář najít v seznamu v Object Inspectoru. Ale existuje i jiný, mnohem rychlejší a pohodlnější postup. Stačí stisknout SHIFT a kliknout na libovolné místo formuláře, tedy klidně i na jinou komponentu, kterou obsahuje. Formulář bude aktivován.

Tak a to by nám mohlo pro dnešek stačit. Nic se nemá přehánět a v učení klávesových zkratek to platí dvojnásob. Příště si náš malý přehled dokončíme.