Živě.cz o počítačích a internetu

Tipy a triky v Delphi, díl 80. - Přesné umístění komponenty na formulář; Přesná změna rozměru komponenty; Makro v Delphi?

Jan Šindelář - 5.3.2003

Přesné umístění komponenty na formulář

Jak dobře víte, během návrhu aplikace je formulář pokryt sítí pomocných bodů (teček), které slouží k tomu, aby se komponenty umístěné na formulář do této mřížky zarovnaly a usnadnilo se tak jejich vzájemné přesné umístění. Tím lze velmi snadno i myší docílit toho, že například řada tlačítek umístěných vedle sebe hezky "lícuje" a žádné tlačítko netrčí do prostoru. Rozteč bodů v této pomyslné mřížce bývá standardně nastavena na 8 bodů, ale můžete si nastavit vlastní velikost (až do hodnoty 2 bodů). Jak však dosáhnout naprosto přesného umístění na úrovni 1 bodu, aniž bychom museli ručně měnit parametry v Object Inspectoru? Snadno. Stačí jen vybrat na formuláři příslušnou komponentu, stisknout klávesu CTRL a poté pomocí kurzorových šipek pohybovat s komponentou po formuláři. Ať už máte nastavenu rozteč mřížky na jakoukoliv hodnotu, takto dosáhnete přesnosti na 1 bod aniž byste museli ručně vpisovat souřadnice do vlastností komponenty.

Přesná změna rozměru komponenty

Totéž, co bylo napsáno o mřížce na formuláři v předchozím odstavci, platí i pro změny velikosti komponenty. Měníte-li rozměry komponenty myší, i v tomto případě se zarovnává velikost na mřížku. A rovněž i zde si můžeme pomoci ručním zapsáním rozměrů v Object Inspectoru. Rychleji pomocí klávesnice dosáhneme přesného rozměru tak, že vybereme příslušnou komponentu, stiskneme klávesu SHIFT a opět pomocí kurzorových šipek měníme rozměr komponenty.

Makro v Delphi?

Ne, nečekejte takové možnosti jako jsou v textových editorech typu Word, ale přesto je i v editoru Delphi jistá velmi omezená možnost nahrávání vlastních povelů. Nahrávat se dají vlastně "jen" stisknutí kláves. Nejprve stiskněte klávesovou zkratku CTRL+SHIFT+R. Ve stavovém řádku okna editoru se objeví nápis "Recording". Nyní můžete začít psát. Cokoliv od této chvíle stisknete bude nahráno. Kromě samotných znaků se nahrávají i klávesové zkratky (což vlastně není nic jiného, než další stisknuté klávesy). Můžete si tak vytvořit poměrně složitý záznam plný textu a klávesových zkratek, což povyšuje tuto funkci nad běžnou schránku Windows. Po opětovném stisknutí CTRL+SHIFT+R bude nahrávání ukončeno. Celé "makro" lze poté kdykoliv spustit klávesovou zkratkou CTRL+SHIFT+P.

Tím jsme si dokončili náš velmi malý přehled některých užitečných klávesových zkratek nebo postupů a věřím, že alespoň některým začínajícím programátorům v Delphi tyto drobné triky pomohou urychlit jejich práci. Někdy příště se možná k tomuto tématu vrátíme...